Úvod » Infúze
Infuzní léčba je léčba nitrožilně podávanými infuzními roztoky. Jejím cílem je pacienta uzdravit nebo zlepšit jeho zdravotní stav. V závislosti na typu onemocnění může infuzní roztok obsahovat příslušné aktivní farmaceutické přísady (léčiva).
Složení roztoku definuje stanovený druh léčby: například úkolem tekutinové léčby je podat větší množství vody a elektrolytů při ztrátě cirkulujícího objemu v důsledku velkého krvácení, dehydratace nebo šoku. Jiným příkladem může být antiinfekční léčba, tj. léčba pacientů s bakteriální či mykotickou infekcí pomocí infuzních roztoků obsahujících antibiotika nebo antimykotika.
jsou sterilní kapalné přípravky, určené k parenterálnímu podávání větších objemů tekutin formou nitrožilní kapénkové infúze. Jsou to iontové, molekulární nebo koloidní roztoky nebo jemně dispergované emulze na bázi olej-voda.
Infúzní roztoky musí splňovat následující kritéria:
Na infuze na rozdíl od injekcí jsou kladena přísnější kritéria, protože vpravujeme do organismu mnohem více kapaliny.
Výroba infuzí probíhá za stejných podmínek jako při výrobě injekcí.
Rozpouštědlem pro infúze je injekční voda. Pro výrobu tukových emulzí se používají emulgátory (sojové fosfolipidy). Osmotický tlak se upravuje chloridem sodným. Jako obaly se používají skleněné nebo plastové láhve.